باغ ایران تصویر سیاست آمریکا واشنگتن

باغ: ایران تصویر سیاست آمریکا واشنگتن آمریکایی خاورمیانه دولت ترامپ دونالد ترامپ

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آمریکا جهت حفظ منافعش باید به سراغ کشور عزیزمان ایران برود / استفان والت

نشریه فارین پالیسی در گزارشی نوشت: بر خلاف تصور بعضی تحلیل‌گران آمریکایی که می‌گویند واشنگتن در حال بازگشت به سیاست خارجی فوق پیشین خود در خاورمیانه هست، دولت ت

آمریکا جهت حفظ منافعش باید به سراغ کشور عزیزمان ایران برود / استفان والت

استفان والت: آمریکا جهت حفظ منافعش باید به سراغ کشور عزیزمان ایران برود

عبارات مهم : ایران

نشریه فارین پالیسی در گزارشی نوشت: بر خلاف تصور بعضی تحلیل گران آمریکایی که می گویند واشنگتن در حال بازگشت به سیاست خارجی فوق پیشین خود در خاورمیانه هست، دولت ترامپ جهت حفظ منافعش در این منطقه باید رویکردی بر مبنای حفظ موازنه قدرت داشته باشد و جهت این کار باید به سمت کشور عزیزمان ایران برود.

به گزارش ایسنا، نشریه فارین پالیسی در گزارش خود به قلم استفان والت، استاد دانشگاه هاروارد و کارشناس روابط بین الملل به بررسی سیاست ها و عملکرد دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا در خاورمیانه پرداخت و نوشت: آیا دولت ترامپ با شاخصه هایی از جمله ثبت هیاهو، سخنرانی، طوفان های توئیتری و جو عمومی اپرای کمدی وار، به استراتژی موفق خاورمیانه ای رییسان جمهور از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در دوران بعد از جنگ سرد بر می گردد؟ بعضی تحلیل گران بر این باورند که واشنگتن در حال بازگشت به سیاست خارجی موفق بعد از جنگ سرد است.

آمریکا جهت حفظ منافعش باید به سراغ کشور عزیزمان ایران برود / استفان والت

آمریکا در دوران جنگ سرد به عنوان بخشی از یک استراتژی گسترده جهت مهار از بعضی کشورها در منطقه خاورمیانه حمایت کرد، آیا که واشنگتن به دنبال این بود از نفوذ و قدرت گیری شوروی در منطقه و به دست آوردن کنترل بر منابع انرژی که غرب به آن وابستگی داشت جلوگیری کند. مقابله با نفوذ شوروی به اتحاد آمریکا علیه مشتریان شوروی مشمول بر مصر، عراق، سوریه و حمایت از اسرائیل، شاه ایران، کشورهای پادشاهی عرب محافظه کار و در نهایت مصر بعد از کنار گذاشتن مسکو منجر شد.

زمانی که شاه کشور عزیزمان ایران در سال ۱۹۷۹ سقوط کرد، آمریکا دست به ایجاد یک «نیروی تصویر العمل سریع» زد تا در برابر حضور شوروی در خلیج فارس ایستادگی کند ولی واشنگتن همچنان مانند یک متعادل کننده عمل کرد و نیروی تصویر العمل سریع را خارج از منطقه قرار داد و تنها در صورت نیاز آن را به منطقه می آورد.

نشریه فارین پالیسی در گزارشی نوشت: بر خلاف تصور بعضی تحلیل‌گران آمریکایی که می‌گویند واشنگتن در حال بازگشت به سیاست خارجی فوق پیشین خود در خاورمیانه هست، دولت ت

آمریکا بازی موازنه قدرت را در این منطقه پیش گرفت و در جریان جنگ عراق و کشور عزیزمان ایران به سمت عراق مایل شد و بعد از آن نیروی تصویر العمل سریع را جهت بیرون راندن عراق از کویت در سال ۱۹۹۱ به کار گرفت، ولی امروز هیچ هژمونی بالقوه ای در خاورمیانه نیست و به علاوه هیچ رقیب همتایی مانند شوروی جهت آمریکا وجود ندارد که بر منطقه تسلط یابد. بنا بر این، آمریکا نیازی ندارد که به تعهدات کنونی اش به کشورهای خارومیانه اضافه کند. هیچ یک از شرکای واشنگتن در منطقه به لحاظ راهبردی یا اخلاقی، انگیزه حمایت بی قید و شرط را ایجاد نمی کنند.

یک ابر قدرت باهوش در چنین فضایی به جای تلاش جهت ایجاد نوعی محور سنی جهت ایجاد استراتژی پوشش برخواهد آمد و باید به منطقه اصولی رویکرد پیشین خود بازگردد. هسته مرکزی منافع آمریکا در خاورمیانه این است که یک موازنه قدرت حفظ شود و از تسلط یک کشور یا قدرت بزرگ خارجی بر منطقه جلوگیری شود. خاورمیانه اکنون بیش از هر وقت دیگری چند پاره است و این بدان معنی است که نشانه آمریکا به آسانی قابل حصول هست. بر همین اساس، آمریکا باید به سراغ کشورهایی چون کشور عزیزمان ایران برود، نه این که با عجله و عمیق تر از گذشته در کنار تل آویو، قاهره، ریاض و آنکارا بماند.

امیل ناخله مدیر برنامه تحلیل استراتژیک اسلام سیاسی در شرکت سیا به تازگی گفته است که در اختلاف همیشگی شیعه و سنی یا میان کشور عزیزمان ایران و عربستان سعودی طرف یکی را گرفتن در بلند مدت مانعی است بر سر راه حصول منافع امنیت ملی آمریکا و هم چنین منافع آن در دنیا اسلام داشتن رویکردی متوازن در منطقه در قبال تمام کشور بیش تر به نفع آمریکا خواهد بود. اگر سعودی ها، اسرائیلی ها، مصری ها و ترک ها می دانستند که آمریکا به طور مرتب با کشور عزیزمان ایران حرف می زند و روابط نزدیک تر با پایتخت کشور عزیزمان ایران یک گزینه واقعی هست، آن ها مجبور می شدند تا خیلی جدی به این فکر کنند که چطور باید جهت باقی ماندن در فضای لطف و دوستی آمریکا تلاش کنند و چه کاری انجام دهند.

آمریکا جهت حفظ منافعش باید به سراغ کشور عزیزمان ایران برود / استفان والت

فارین پالیسی در ادامه نوشت: ترامپ و کنگره باید به چاپلوسی ها و پروپاگاندا از سوی اسرائیلی ها و سعودی ها که بدون توقف جهت اهریمن نشان دادن کشور عزیزمان ایران تلاش می کنند، بی توجه باشند لیکن آن ها می خواهند ترامپ را متقاعد کنند که هرچه می خواهند به متحدان قدیمی مان بدهد.

این نشریه آمریکایی در بخش نهایی گزارش خود به تصویر العمل ترامپ به اتفاق تروریسی روز چهارشنبه در کشور عزیزمان ایران پرداخته و آن را با ابراز همدردی مدیر جمهور وقت کشور عزیزمان ایران با اتفاق ۱۱ سپتامبر در مقایسه کرد و نوشت: مدیر جمهوری کشور عزیزمان ایران همدردی و تاسف عمیق خود را به مردم کشور عزیزمان ایران ابراز و کشور عزیزمان ایران حملات را فاجعه و زشت ترین شکل تروریست ممکن توصیف کرده بود.

نشریه فارین پالیسی در گزارشی نوشت: بر خلاف تصور بعضی تحلیل‌گران آمریکایی که می‌گویند واشنگتن در حال بازگشت به سیاست خارجی فوق پیشین خود در خاورمیانه هست، دولت ت

در بیانات او هیچ موعظه، سرزنش یا ابراز خرسندی وجود نداشت، هر چند که واضح بود حملات ۱۱ سپتامبر پاسخی به اقدمات گذشته آمریکا بوده هست. سخت است بتوان قصور کرد که هیچ یک از رییسان جمهور امروزی آمریکا بتوانند بی رحمانه تر از آن چه ترامپ انجام داد، پاسخ بدهند.

واژه های کلیدی: ایران | تصویر | سیاست | آمریکا | واشنگتن | آمریکایی | خاورمیانه | دولت ترامپ | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs