باغ ایران تصویر سیاست آمریکا واشنگتن

باغ: ایران تصویر سیاست آمریکا واشنگتن آمریکایی خاورمیانه دولت ترامپ دونالد ترامپ

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قیمت سود بانکی تا آخر سال کم می شود / نوبخت

معاون مدیر جمهور با تأکید بر فراهم بودن زمینه های کم شدن قیمت سود بانکی از اجرایی شدن این سیاست تا قبل از آخر سال ۹۶ خبر داد و به بیان دلایل عدم کم شدن قیمت سود

قیمت سود بانکی تا آخر سال کم می شود / نوبخت

نوبخت: قیمت سود بانکی تا آخر سال کم می شود

عبارات مهم : منابع

معاون مدیر جمهور با تأکید بر فراهم بودن زمینه های کم شدن قیمت سود بانکی از اجرایی شدن این سیاست تا قبل از آخر سال ۹۶ خبر داد و به بیان دلایل عدم کم شدن قیمت سود طی چند سال گذشته پرداخت.

محمدباقر نوبخت معاون مدیر جمهور در گفت و گو با تسنیم که پرسید با توجه به تأکید تمام دولتی ها بر کم شدن قیمت سود، علت عدم عوض کردن قیمت سود چیست؟ آیا حفظ دستاورد تورم تک رقمی عامل مهم جلوگیری از کم شدن قیمت سود بانکهاست؟ اظهار داشت: کم شدن قیمت سود بانکی از دو منظر نظری و اجرایی قابل تحلیل هست، از منظر نظری کاملا توجیه دارد چراکه هنگامی که تورم کم کردن یافته و تک رقمی شده است قیمت سود بانکی حداکثر باید با بیش از یک یا دو واحد عرضه شود.

قیمت سود بانکی تا آخر سال کم می شود / نوبخت

معاون مدیر جمهور ضمن تأکید براینکه از نظر نظری حتما قیمت سود باید کم کردن یابد و نزدیک قیمت تورم شود با طرح این پرسش که آیا نمی شود؟ گفت: واقعیت این است که موانعی از منظر اجرایی وجود دارد که به رقم اعتقاد نظری و ضرورت های اجتماعی جهت کم کردن سود، مانع از تحقق این مهم می شود.

وی با بیان اینکه مسئله اینجاست که منابع در اختیار بانک ها که باید با آن ها تسهیلات بدهند به دو علت فعلا محدود هست، تصریح کرد: علت اول این است که بخشی از این منابع که از محل سپرده گذاری جذب شده است به تسهیلات تخصیص داده شده است یافته ولی به بانک برنگشته است.

معاون مدیر جمهور با تأکید بر فراهم بودن زمینه های کم شدن قیمت سود بانکی از اجرایی شدن این سیاست تا قبل از آخر سال ۹۶ خبر داد و به بیان دلایل عدم کم شدن قیمت سود

رئیس شرکت مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد: از سوی دیگر سرمایه ای که در اختیار بانکهاست و می تواند در کنار سپرده ها، قدرت تسهیلات دهی را زیاد کردن دهد محدود است بنابراین الان بانک ها به رقم اینکه منابع قابل توجهی از مردم و سپرده گذاران سپرده گرفته اند و باید به همان میزان هم سود بپردازند ولی به علت اینکه این مطالبات وجود دارد و هنوز برنگشته است مبلغ کمی در اختیار دارند.

نوبخت در همین ارتباط تأکید کرد: خیلی اغراق آمیز بگویم، این مبلغ کم را بانک ها مجبورند انقدر گران عرضه کنند و سود به دست بیاورند که بتوانند نه تنها سود سپرده گذاران را بپردازند بلکه یک چیزی هم جهت خودشان باقی بماند.

وی با بیان اینکه اگر قرار بر این باشد که این منابع را ارزانتر بدهیم باید حجم بیشتری از تسهیلات ارائه شود، افزود: چراکه هر لحظه بین قیمت سپرده و قیمت تسهیلات تفاوت 3-4 درصدی وجود دارد. ولی جهت اینکه این اتفاق بیافتد و با قیمت ارزان این تسهیلات داده شود باید حجم تسهیلات به قدری زیاد شود که به همان میزان سود زیاد شود. نه اینکه قیمت خیلی بالاتر برود.

قیمت سود بانکی تا آخر سال کم می شود / نوبخت

سخنگوی دولت ضمن اشاره به اینکه بانکها از سال گذشته با این دو مسئله مواجه بودند، اظهار داشت: بانک ها می گفتند درست است که قیمت تورم پایین آمده ولی ما نمی توانیم به سپرده گذاران کمتر سود دهم بعد دولت به ما یاری کند تا مطالبات را برگردانیم یا سرمایه خودمان را زیاد کردن دهیم.

وی در همین ارتباط به بیان کارها انجام شده است در دولت جهت کمک به نظام بانکی در سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: دولت در این زمینه دو اقدام مهم انجام داد و ضمن اینکه به دیگران گفت باید مطالبات بانک ها را برگردانید خودش 13 هزار و 200 میلیارد تومان از بدهی هایش به نظام بانکی را پرداخت کرد.

معاون مدیر جمهور با تأکید بر فراهم بودن زمینه های کم شدن قیمت سود بانکی از اجرایی شدن این سیاست تا قبل از آخر سال ۹۶ خبر داد و به بیان دلایل عدم کم شدن قیمت سود

نوبخت همچنین گفت: دولت در سال گذشته از مکانیزم تبصره 35 و 36 بودجه استفاده کرد و بالغ بر 29 هزار میلیارد تومان سرمایه خودش را نزد بانک ها زیاد کردن داد تا از یک سو سرمایه بانک ها زیاد کردن یابد و از سوی دیگر 13 هزار و 200 میلیارد تومان از پولی که به دولت داده بودند، بازگردد.

وی تأکید کرد: بنابراین مقدار منابعی که الان در اختیار بانک ها قرار گرفته (بخاطر 29 هزار و 13 هزار میلیارد تومان) آنقدر زیاد است که می تواند با پرداخت تسهیلات این منابع، سودی را که به دست می آورد سود قبلی را هم تقلیل دهد.

قیمت سود بانکی تا آخر سال کم می شود / نوبخت

معاون مدیر جمهور با بیان اینکه الان از نظر اجرایی هم نسبت به سال گذشته که مایل بودیم قیمت سود را کم کردن دهیم ولی نمی توانستیم، زمینه های کم شدن قیمت سود فراهم شده است هست، گفت: ضمن آنکه بانک مرکزی هم چون می بیند دیگر عذر و بهانه ای از سوی بانک ها جهت عدم کم شدن قیمت سود وجود ندارد با شدت و دقت در حال نظارت بر بانک هاست.

وی تأکید کرد که باید انتظار داشته باشیم که کم شدن قیمت سود انشاءالله اتفاق بیافتد.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که می توانیم انتظار داشته باشیم قبل از آخر سال قیمت سود بانکی کم شود؟ گفت: باتوجه به روند ایجاد شده است قیمت سود تا آخر سال کم می شود.

واژه های کلیدی: منابع | تسهیلات | سود بانکی | سود سپرده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs